Share Week 2018 [PL]

This time in Polish, but please stay tuned for more and more English-language content 🙂

Dziś wyjątkowo wpis po polsku, ponieważ postanowiłam wziąć udział w dorocznej akcji Andrzeja Tucholskiego pt. Share Week, w ramach której, mówiąc krótko, blogerzy polecają innych blogerów. A że od niemal kwartału bloguję (yay!), a od lat co najmniej kilku czytam blogi, dlaczego nie zacząć szerzej polecać treści, które są dla mnie wartościowe?

Bardzo chciałabym w całości poświęcić ten wpis polskim blogom nt. polityki zagranicznej, dyplomacji czy trendów globalnych, które bardzo chętnie śledzę. Problem w tym, że chyba światy polskiej blogosfery i analizy stosunków międzynarodowych niespecjalnie chyba się z sobą łączą. Albo znalazłam fajną niszę, którą staram się tu zapełniać, albo powinnam lepiej szukać 🙂

Jest jednak kilka stron polskojęzycznych, które staram się odwiedzać i czytać treści, które są tam publikowane w formie przynajmniej zbliżonej do blogów:

Centrum Studiów Polska-Azja – z dużą częstotliwością pojawiają się w tym serwisie artykuły dotyczące, nie inaczej, spraw azjatyckich. Artykuły nie są nazywane postami a sam serwis serwisem blogowym, tym niemniej – w formie bardzo je przypominają. Chyba nie ma innego polskiego serwisu, który tak systematycznie, głęboko i rozlegle traktował o wyzwaniach, z jakimi zmagają się państwa azjatyckie a często cały świat.

Przegląd Bałtycki – w skrócie można powiedzieć, że to serwis bliźniaczy do Centrum Studiów Polska-Azja, tyle że o państwach, a jakże, regionu Morza Bałtyckiego: przede wszystkim o Litwie, Łotwie i Estonii, ale też o państwach skandynawskich, Rosji, nawet Białoruś czasem jest tam omawiana, także z perspektywy polskiej polityki zagranicznej. Artykuły dotyczą nie tylko polityki i historii, ale też gospodarki, kultury a nawet sportu. Dominik Wilczewski, kudos!

Generacja Smart – kolejny serwis, który nie określa się mianem blogowego, ale w dużej mierze nim jest. Jeśli szukacie treści dotyczących rewolucji technologicznej, nowych technologii, przemian na rynkach pracy, nowych idei, nowatorskich biznesów – to super miejsce, do której naprawdę warto zajrzeć. Serwis powstał trochę jako dziecko innego serwisu Strefa Inwestorów, który z kolei traktuje o najważniejszych wydarzeniach i trendach na rynkach finansowych (polecam ich podcast “21% rocznie”!).

Smart City Blog – jako że zajmuję się również analizą fenomenu miast globalnych, często śledzę treści publikowane przez ten serwis oraz fanpage. Znajdziecie tam wszystko, co dotyczy nowatorskich, inteligentnych rozwiązań z zakresu tematyki miejskiej i zarządzania infrastrukturą, przestrzenią, bezpieczeństwem oraz technologii służących rozwojowi nowoczesnych miast.

Dużo nadziei wiążę również z Blogiem ekspertów Polskiego Funduszu Rozwoju – na razie ma zaledwie 9 wpisów na tematy związane z handlem i gospodarką międzynarodową, ale już przydał mi się m.in. do prezentacji nt. dyplomacji ekonomicznej, dostępnej tutaj.

Nie samymi trendami globalnymi jednak żyje człowiek, dlatego chciałabym zwrócić Waszą uwagę również na inne strony, które imho warto, oj warto odwiedzać:

boska matka – czyli Anna Kowalczyk, czyli mistrzyni inteligentnego, ironicznego, celnego i nazywającego rzeczy wprost operowania językiem polskim w treściach dotyczących dziewczyńskości, feminizmu, macierzyństwa, praw kobiet, polityki społecznej i wszystkiego, co wokół tych obszarów. Jak dorosnę, chcę pisać tak dobrze, jak Anna 🙂 a już niedługo chcę czytać jej jeszcze więcej – szykuje książkę!

Taste Away – nie jest tajemnicą, że jestem mamą oraz że lubię podróżować. Łączenie rodzicielstwa z poznawaniem świata (a w przypadku tych blogerów również z biznesem) jest możliwe. Mnie tasteaway poprzez swoje artykuły nie tylko dał mnóstwo inspiracji co do kierunków podróżniczych (wiele z nich mam na swojej bucket list), ale też konkretnych porad, co i jak pakować, w jakie rozwiązania dzieciowo-podróżnicze zainwestować, jak przeżyć długie podróże – a także jak nie dać się, gdy wszyscy mówią “z dwulatkiem do Indii?? Chyba oszaleliście!”

Crust and Dust – o ile blogi kulinarne to nie mój świat, o tyle ten bardzo lubię. Często piekę keks świąteczny wg przepisu rodziny Gendźwiłłów, ale ich blog oraz fanpage lubię przede wszystkim nie za wyszukane przepisy a za ciepło i dobro, które z nich bije. Za działalność prospołeczną oraz za zdrowe i, powtórzę się, ciepłe podejście do trójki dzieci, które im rosną jak na drożdżach. Być może i ta fajna energia sprawiła, że w 2012 r. Crust and Dust został uznany za kulinarny blog roku. Dobra passa trwa!

Paweł Tkaczyk – mówi się, że to guru polskiego marketingu i storytellingu. Podpisuję się pod tym! Blog traktuje właśnie o tych obszarach. Nowe treści nie pojawiają się na nim z bardzo dużą częstotliwością, ale zawiera tyle opublikowanych przez lata artykułów, że można by z niego nie wychodzić. Zasłuchiwałam się w jego książkach “Zakamarki Marki” i “Grywalizacja”, często zaglądam do newslettera. Bo zarówno marketing, jak i storytelling, przydają się i w blogowaniu, i w nauczaniu dyplomacji publicznej.

Finanse Bardzo OsobisteJak Oszczędzać Pieniądze –  moje dwa ulubione blogi, dzięki którym łatwiej mi poukładać budżet domowy oraz myśleć o przyszłości moich finansów tak, aby spać i oddychać spokojnie. Swoimi materiałami nie gwarantują fortuny ani wygrania w lotto, ale pomagają racjonalnie spojrzeć na finanse.

Mała Wielka Firma – to podcast kierowany przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorców. Chyba najstarszy podcast w Polsce a co za tym idzie – najbardziej profesjonalny. Prowadzący go Marek Jankowski (kiedyś w duecie z Pawłem Tkaczykiem) co tydzień przekazuje w nim, zazwyczaj w formie wywiadów z ciekawymi gośćmi, masę wiedzy i inspiracji do rozwoju własnego biznesu. I choć ja biznesu nie prowadzę, bardzo dużo z niego czerpię. Po przesłuchaniu legendarnego już w polskiej “podcast-sferze” odcinka z Miłoszem Brzezińskim w końcu uruchomiłam ten blog!

Problem z Share Week jest taki, że w ramach akcji w specjalnym formularzu na stronie Andrzeja Tucholskiego można polecić tylko 3 strony. Które z powyższych poleciłam? Niech zostanie to moją tajemnicą 🙂 Wy czytajcie wszystkie 🙂

1 comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: