[PL] Podcasty biznesowe i ekonomiczne – TOP 10

Biznes wymaga kreatywności i innowacyjności. Szczególnie współcześnie, gdy konkurencja jest większa niż kiedykolwiek – ale i możliwości zrobienia czegoś ciekawego (i zyskownego) olbrzymie. Właśnie dlatego, mimo że nie jestem przedsiębiorczynią (pracuję na etacie) ani nie działam w biznesie (pracuję w administracji publicznej), uwielbiam podcasty biznesowe i ekonomiczne. Nie dość, że fantastycznie tłumaczą świat, to jeszcze historie polskich przedsiębiorców, które są w tych podcastach przedstawiane, zapewniły mi już niejedną inspirację do działań blogowych czy dydaktycznych (poza etatem jestem też wykładowczynią).

Podcasty w Polsce znakomicie się rozwijają. Pojawia się coraz więcej audycji, z których można czerpać mnóstwo wiedzy. Za free 🙂 Warto ich słuchać, bo są jak spersonalizowane radio. Sami wybieracie audycje, których chcecie słuchać. O dowolnej porze i przy dowolnej czynności – na spacerze, przy sprzątaniu albo w trakcie podróży nad jezioro czy w góry. Co również ważne, audycje nie są przerywane ogłupiającymi reklamami leków na … cokolwiek 🙂

Jeśli chcielibyście wsiąknąć w podcasty, tak jak ja, albo rozważacie odpalenie swojego podcastu, polecam Wam zgłoszenie się do facebookowej grupy “W ruchu słucham podcastów”  oraz “Podcast. Jak to się robi?”. Zapewniły mi dużo odkryć i dużo inspiracji, także do stworzenia na blogu listy moich ulubionych podcastów biznesowych i ekonomicznych. Oto moja złota dziesiątka:

 1. Mała Wielka Firma – jeden z pierwszych, jeśli w ogóle nie pierwszy podcast w Polsce. Większość rodzimych podcasterów jak dorośnie, chce być taka, jak prowadzący MWF Marek Jankowski. “Problem” polega na tym, że jest niepodrabialny. Każdy słuchacz podcastów rozpozna głos Marka Jankowskiego po pierwszej wypowiedzianej zgłosce. Rozpozna też jego styl – zawsze dobrze przygotowany, uważny, zadający rozmówcom pytania, które często zapamiętuje się bardziej niż odpowiedzi.  Podcast jest dedykowany małym i średnim przedsiębiorcom, bo i prowadzący prowadzi swój biznes. Kiedyś współprowadzącym MWF był Paweł Tkaczyk, stąd nadal można w nim odszukać wiele elementów storytellingu, marketingu cyfrowego, kreowania marki. Kilka odcinków podcastu zrobiło naprawdę niesamowitą karierę (i zapewne ma nieprawdopodobne wyniki słuchalności), np. rozmowa z Miłoszem Brzezińskim (Jak osiągać cele, gdy cały czas mi przeszkadza), której słuchałam kilka razy. Świetne są również rozmowy z przedsiębiorcami, np. z Moniką Serek, Adamem Grzesikiem czy Marcinem Osmanem. Jest niemal pewne, że po przesłuchaniu jednego odcinka już każdy poniedziałek rano (bo wtedy wpada newsletter z nowym odcinkiem) będziecie zaczynać tak samo.
 2. Puls Biznesu – jeden z moich ulubionych podcastów w ogóle. Każdy odcinek zawiera co do zasady kilka rozmów (choć wyjątkiem był np. podcast z Januszem Piechocińskim) w obrębie jednego tematu, np. startupów, przyszłości pracy, sztucznej inteligencji, prowadzenia biznesu w Niemczech, Chinach czy krajach arabskich, Brexitu, mieszkalnictwa i innych. Precyzja w doborze tematów oraz gości jest dużym atutem audycji. Za podcastem stoi zespół redakcyjnych “Pulsu Biznesu”, co daje rękojmię profesjonalizmu i dziennikarski sznyt. Coraz więcej tam rozmów o technologiach i przyszłości, więc warto przygotować sobie popcorn. Bardzo interesujące!
 3. 21% rocznie – dwóch doświadczonych, pewnych siebie i stale się uczących inwestorów giełdowych, właścicieli serwisu Strefa Iwnestorów, tłumaczą, na czym polega inwestowanie. Dla mnie to sporo ciekawych lekcji podstaw przedsiębiorczości i ekonomii, z których albo już niewiele pamiętam, albo które tematykę inwestowania traktowały po macoszemu. Dzięki tym podcastom lepiej wiem, jak działa giełda, czym jest walne zgromadzenie akcjonariuszy, na czym polega fenomen Warrena Buffetta a także co to jest family office.  Mały disclaimer: słucham tylko podcastów ogólnodostępnych na SoundCloud choć zdaje się, że są również odcinki premium dla abonentów serwisu Strefa Inwestorów.
 4. Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – kolejny podcast o dość długiej już tradycji. Stworzony i prowadzony przez Michała Szafrańskiego, autora bestsellera “Finansowy Ninja” (w której rozkłada finanse osobiste na czynniki pierwsze) a także nowej książki “Zaufanie jako waluta przyszłości”, w której krok po kroku tłumaczy, jak zbudował znakomicie prosperujący blogowy biznes (podtytuł książki to “Moja droga od zera do 7 milionów z bloga). Michał Szafrański nagrał już ponad 120 odcinków podcastu i nie zwalnia tempa. Dzieli się w nich wiedzą przede wszystkim z zakresu finansów osobistych i panowania nad budżetem domowym, ale coraz częściej idzie też dalej i szerzej – poświęca uwagę innym podcasterom i ekspertom, wchodzi w wątki filozoficzne. Tak jak w przypadkach innych podcastów: polecam przede wszystkim odcinki “mięsne” – pełne precyzyjnych wskazówek i narzędzi przydatnych w ogarnięciu finansów. Bez względu na to, ile zer macie na koncie, czy pracujecie na etacie, czy może prowadzicie biznes, czy jesteście singlami czy wielodzietną rodziną. Dużo tam dobra!
 5. Inna Kultura Biznesu – nie znalazłam w Polsce innego podcastu, który miałby tak międzynarodowy a nawet globalny zasięg. Prowadzący go Kamil Zarębski zaprasza do słuchania jego rozmów z polskimi i zagranicznymi graczami na globalnym biznesowym rynku. Z tego podcastu dowiecie się m.in. jak się inwestuje w Chinach, jak uczestniczy się w międzynarodowych targach branżowych, jak różni się sprzedawanie produktów i usług klientom w USA i Japonii. Kamil nagrał również rozmowę z moją ulubioną Dorie Clark (o której pisałam m.in. w artykule o inspirujących książkach biznesowych), na którą musiał się długo naczekać, ale było warto. Dorie Clark to znakomita amerykańska konsultantka biznesowa, zmienia świetnych ekspertów w świetnie zarabiających ekspertów.
 6. Greg Albrecht – dostępnych jest dopiero kilka odcinków, ale już teraz widzę (słyszę!) w tym podcaście bardzo duży potencjał. Jego formuła opiera się na rozmowach z polskimi przedsiębiorcami. Tłumaczą oni, na czym polegał ich pomysł, model biznesowy, jak wszystko ewoluowało, z jakimi kłopotami musieli sobie poradzić, aby w końcu odnieść biznesowy sukces. Co ciekawe, rozmówcy Grega Albrechta to przedsiębiorcy reprezentujący bardzo różne branże, wcale niekoniecznie znani szeroko w Polsce, ale z pewnością mocno rozpoznawalni w swoich branżach. Wszyscy na swój sposób niesamowici.
 7. Adam Grzesik – podcast “Zarabiam w biznesie”, który powstał nie tak dawno temu, ale już ma swoje bardzo stabilne miejsce w sieci. Myślę, że nie ma drugiego tak mocno narzędziowego podcastu o prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Nie sądziłam też, że o sprawach takich, jak prowadzenie excela z rozpisaniem budżetu firmy czy tworzeniu systemu wynagrodzeń w przedsiębiorstwie a także o automatyzacji procesów można opowiadać w podcaście, że słuchanie wystarczy. A jednak. Mam nadzieję, że podcast będzie się rozwijał właśnie w tym narzędziowym kierunku.
 8. Pani Swojego Czasu – Ola Budzyńska nie wypuszcza podcastów często, jednak warto czekać na kolejne odcinki. Rozkłada w nich swój biznes online (a, jak sama mówi, buduje imperium i imho idzie jej to bardzo sprawnie) na czynniki pierwsze. To podcast Oli i tylko Oli – nie ma bardzo popularnej w sieci formy rozmów, jest za to świetnym studium przypadku. Dowiecie się z niego, jak Ola promuje swój biznes online, jak rekrutuje pracowników, jak rozwija działkę produktów fizycznych, etc. Bardzo rzemieślniczo – i bardzo dobrze.
 9. Tuż Przy Uchu – muszę przyznać, że nie jestem fanką podcastów “rozwojowych”, “coachingowych”. Po prostu wolę podcastowe biznesowe mięso. W podcaście Katarzyny Bieleniewicz jest jednak coś, co sprawia, że dla jej audycji robię wyjątek, nie tylko dlatego, że moja przygoda z podcastami zaczęła się od odcinka Tuż Przy Uchu z Pawłem Tkaczykiem, który znalazłam na jego fan page’u. Część podcastów rzeczywiście ma charakter biznesowy i tych słucham najchętniej (np. rozmowy z Anną Sarnacką-Smith, Moniką Serfain czy Dominiką Nawrocką). Każda audycja Katarzyny Bieleniewicz ma jednak coś, co przyciąga – tym elementem jest znakomite przygotowanie prowadzącej, celne, dobre pytania oraz umiejętność słuchania gości i otwartość na przekazywane przez nich treści. To się po prostu słyszy.
 10. Ariadna Wiczling – jeśli chcecie założyć biznes online lub po prostu zrozumieć, o co w tych cyfrowych biznesach chodzi, zacznijcie od podcastu Ariadny Wiczling. Ostatnio nowe odcinki nie pojawiają się zbyt często, ale warto – np. za moim przykładem – sięgnąć nawet do najstarszych i przesłuchać wiele, wiele z nich, od tych poświęconych kursom online, przez tematykę zabezpieczeń technicznych strony, afiliacje, badania rynku, adwordsy i wiele innych. Zanim więc wrzucisz pierwszy kurs online na Udemy, zajrzyj do Ariadny Wiczling. Unikniesz niepotrzebnych błędów 🙂

Sama ta dziesiątka zapewni Wam wiele godzin audycji i jeszcze więcej inspiracji do działań. Największa z nich lekcja dla mnie? Masz jakiś pomysł? Przygotuj się i przetestuj go, wypuść w świat. Nawet jeśli pierwsza, druga czy trzecia inicjatywa nie wyjdzie, zawsze możesz spróbować kolejny raz. Aktywność popłaca. Zawsze.

Właśnie dlatego czekam na przesyłkę – mikrofon pojemnościowy jest już w drodze. Trzymajcie kciuki i… stay tuned! 🙂

***

Równolegle do podcastów biznesowych słucham podcastów o stosunkach międzynarodowych – poświęciłam im ten artykuł.

Jeśli zaś chcielibyście przeczytać jeszcze coś biznesowego, tutaj znajdziecie książki biznesowe, które zainspirowały mnie do ruszenia z blogiem.

 

14 comments

  1. To ja dziękuję. “Finansowy Ninja”, którego kupiłam w ubiegłym roku, wędruje po znajomych i mam wrażenie, że dużo dobrego robi wszystkim czytelnikom. Trzymam kciuki za najnowszą książkę oraz realizację planów, o których mówiłeś w jednym z podcastów. Będzie rozmach, którego bardzo potrzeba szkołom naszych dzieci.

   Like

 1. Kasiuuuu, dziękuję za ten wpis! Znalazłam na #niedzieladzielenia 🙂
  Mega mi się przyda, przerabiam teraz bloga, idę w mocno biznesową stronę, więc przyda mi się Twój wpis bardzo!
  Dziękuję serdecznie!

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: